Zaproszenie

Serdecznie zapraszam Cię na nowopowstałą stronę internetową :)

Strona internetowa: Wyspa pełna skarbów

Strona internetowa: https://wyspapelnaskarbow.pl

O mnie

Pawłów, Śwętokrzyskie, Poland
Mam na imię Iza. Od lat interesuje się religią. Lubię śpiewać głównie piosenki o charakterze religijnym. Pisze też wiersze o tematyce religijnej. Uczęszczałam na spotkania katolickiego ruchu Światło-Życie. Zapraszam Cię na mojego drugiego bloga "Moją drogą jest wiara", który jest kontynuacją tutejszego oraz na trzeci pt. " Wierzyć bardziej". Powstał również czwarty, który poświęciłam tematyce życia i rodziny- chwiladlaludzkiegozycia.blogspot.com

Kubki pro-life

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do zakupu kubków z moim logo. Dochód ze sprzedaży kubków zostanie przeznaczony na realizację akcji pro-life :) Kontakt do mnie: izakowalczyk.bms@gmail.com

Projekt na kubek

Projekt na kubek
To przykładowy projekt na kubek

niedziela, 1 maja 2022

Jakie są rodzaje rekolekcji?

 
  • Rekolekcje parafialne
Typowe rekolekcje parafialne w Kościele katolickim odbywają się zazwyczaj w adwencie i wielkim poście i trwają zwykle cztery dni, wliczając niedzielę. Rozpoczynają się niedzielną mszą ze specjalnym rekolekcyjnym kazaniem odprawianym przez przyjezdnego księdza. Pod koniec rekolekcji zazwyczaj jest okazja do spowiedzi.

  • Rekolekcje dłuższe
Rekolekcje dłuższe (wyjazdowe, zamknięte) odbywają się zwykle w ośrodkach rekolekcyjnych czy klasztorach. W zależności od duchowości, mogą zakładać częściowe lub całkowite milczenie przez cały okres ich trwania. Mogą być organizowane dla ludzi w pewnym przedziale wiekowym, np. tylko dla młodzieży lub tylko dla dorosłych. Ich plan obejmuje codzienną mszę, nauki księdza oraz czas na osobistą modlitwę i spowiedź. Takie rekolekcje trwają zwykle od 3 do 7 dni.
Istnieją też rekolekcje jeszcze dłuższe, np. rekolekcje dla młodych jezuitów mogą trwać miesiąc, a jezuickie rekolekcje dla młodzieży trwają 10 dni.

  • Rekolekcje a nowe media
W XXI wieku powstały nowe możliwości pomocy wierzącym nad refleksją nad własnym życiem w kontekście ich wiary. Są to:
    • rekolekcje radiowe, np. rekolekcje jezuitów prowadzone w Radiu Warszawa
    • rekolekcje internetowe, np. głoszone przez o. Adama Szustaka. Istnieją także internetowe domy rekolekcyjne.
    • rekolekcje na facebooku, np. „Brzytwą po schematach”

  • Dzień skupienia – w katolicyzmie dzień, który wspólnota parafialna albo jakaś grupa ludzi przeznacza na zastanowienie się nad swym życiem duchowym i na pogłębienie swej wiary. Służyć temu mają msza, nabożeństwa, nauki i rozmyślania.
Dni skupienia to powszechny środek formacyjny m.in. w Opus Dei i Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Często bywa również praktykowany we wspólnotach ministrantów, lektorów i innych członków Służby Liturgicznej, a także w wielu zakonach.
Oaza rekolekcyjna

  • Oaza rekolekcyjna – 10- lub 15-dniowy wyjazd na rekolekcje zamknięte organizowany przez Ruch Światło-Życie, mający na celu pogłębienie wiary poprzez formację w małych grupach, codzienną Eucharystię, modlitwę, rozważanie Pisma Świętego oraz służbę dla wspólnoty. Każdy z piętnastu dni poświęcony jest jednej tajemnicy różańca.
Istnieją obecnie następujące typy oaz rekolekcyjnych:
  • Oaza Dzieci Bożych (dla dzieci ze szkoły podstawowej),
  • Oaza Nowej Drogi – trzy stopnie (dla młodzieży gimnazjalnej),
  • Oaza Nowego Życia – również trzy stopnie (dla młodzieży i dorosłych, także rodzin).
  1. stopień - przyjęcie Jezusa jako Pana i zbawiciela
  2. stopień - wyjście z niewoli grzechu
  3. stopień - Kościół Matką - Matka Kościoła
  • Oaza Rodzin – również trzy stopnie (dla małżeństw i rodzin).
Uwieńczeniem formacji podstawowej jest Oaza Rekolekcyjna Diakonii (ORD). Są to czterodniowe rekolekcje poświęcone syntetycznemu przedstawieniu ideałów i duchowości Ruchu Światło-Życie.
Poza formacją podstawową istnieją także rekolekcje specjalistyczne, m.in. Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji (ORAE), Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin (ORAR), KAMUZO (kurs dla animatorów muzycznych) oraz Kurs Oazowy Dla Animatorów (KODA).
Misje święte

  • Misje święte – dłuższe rekolekcje, które odbywają się w kościele katolickim w każdej parafii zwyczajowo co ok. 10 lat. Jest to czas słuchania nauk, codziennych nabożeństw (m.in. odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i ślubów małżeńskich, adoracja Krzyża Misyjnego) oraz przyjmowania sakramentów, jak spowiedzi, Eucharystii, sakrament namaszczenia chorych.
Misje święte prowadzi misjonarz.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekolekcje

Triduum paschalne

Triduum Paschalne — co to jest i kiedy się zaczyna?

19 lutego 2021

Co to jest Triduum Paschalne? Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym rzymskich katolików i starokatolików. Jego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się ono wieczorną mszą w Wielki Czwartek (tak zwaną mszą Wieczerzy Pańskiej), a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocne

Kiedy się rozpoczyna Triduum Paschalne? Jego początek ma miejsce w Wielki Czwartek wieczorem, kiedy to odprawia się uroczystą mszę Wieczerzy Pańskiej. Sprawowana jest ona na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Jezus Chrystus ofiarował Bogu Ojcu swoje ciało i krew pod postacią chleba i wina, a następnie dał je apostołom i nakazał, aby czynili to na jego pamiątkę.
 
Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia oraz postu, w którym w szczególny sposób czczone jest drzewo życia. Od godzin porannych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Odprawiana jest również droga krzyżowa. Najważniejszym elementem tego dnia jest liturgia Męki Pańskiej.
 
W Wielką Sobotę rozważana jest męka przy grobie Pańskim. Brak tutaj formularza mszy. Zgodnie ze zwyczajem, w Wielką Sobotę odwiedza się symboliczne groby Pańskie w kościołach oraz groby bliskich osób na cmentarzach.
 
Liturgia wigilii paschalnej jest najważniejszą celebracją w całym roku liturgicznym. Wszystkie jej obrzędy odbywają się w nocy.
 
Niedziela Wielkanocna to natomiast czas świętowania zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Krzyż jest wówczas ozdobiony czerwoną stułą. Znajduje się tam także paschał i figura Chrystusa zmartwychwstałego.
 
W poszukiwaniu informacji na temat Triduum Paschalnego bardzo pomocne okazać mogą się modlitewnikibiblia oraz Pismo Święte dostępne w asortymencie naszej katolickiej księgarni internetowej Święty Wojciech.
 
Godne polecenia są w szczególności następujące wydawnictwa:
 
  • Święte Triduum Paschalne — to podręczna księga liturgiczna zawierająca teksty w Mszału Rzymskiego dla polskich diecezji. Stanowi ona uzupełnienie liturgicznych ksiąg ołtarza i może się okazać niezwykle pomocna w przeżywaniu tajemnicy najważniejszych wydarzeń zbawczych w każdej wspólnocie parafialnej i duszpasterskiej.

  • Komentarze do codziennej liturgii słowa. Triduum Paschalne i okres wielkanocny — książka ta zawiera teksty, które mogą pomóc odkryć okres Wielkanocy jako 50 dni nieustającej radości, której źródłem jest Misterium Paschalne Chrystusa. Wydarzenie to, mimo że miało miejsce 2000 lat temu, w dalszym ciągu ma realny wpływ na nasze życie. Uzupełnieniem komentarzy są teksty biblijne z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu. Jest to najnowszy przekład z języków oryginalnych wraz z komentarzem. Wydawnictwo to nie jest przeznaczone wyłącznie dla specjalistów. Z powodzeniem sięgnąć mogą po nie również wszyscy ci, którzy czytając Słowo Boże chcą je odnieść do własnego życia.

  • Przewodnik po Triduum Paschalnym — zawiera on teologiczne oraz liturgiczne objaśnienie najważniejszych dni w roku. W przystępny, zrozumiały sposób wyjaśnia parafianom znacznie poszczególnych dni oraz znaków związanych z Triduum Paschalnym.



Popularne posty

Szukaj na tym blogu

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Wikipedia

Wyniki wyszukiwania