Zaproszenie

Serdecznie zapraszam Cię na nowopowstałą stronę internetową :)

Strona internetowa: Wyspa pełna skarbów

Strona internetowa: https://wyspapelnaskarbow.pl

O mnie

Pawłów, Śwętokrzyskie, Poland
Mam na imię Iza. Od lat interesuje się religią. Lubię śpiewać głównie piosenki o charakterze religijnym. Pisze też wiersze o tematyce religijnej. Uczęszczałam na spotkania katolickiego ruchu Światło-Życie. Zapraszam Cię na mojego drugiego bloga "Moją drogą jest wiara", który jest kontynuacją tutejszego oraz na trzeci pt. " Wierzyć bardziej". Powstał również czwarty, który poświęciłam tematyce życia i rodziny- chwiladlaludzkiegozycia.blogspot.com

Kubki pro-life

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do zakupu kubków z moim logo. Dochód ze sprzedaży kubków zostanie przeznaczony na realizację akcji pro-life :) Kontakt do mnie: izakowalczyk.bms@gmail.com

Projekt na kubek

Projekt na kubek
To przykładowy projekt na kubek

niedziela, 1 maja 2022

Triduum paschalne

Triduum Paschalne — co to jest i kiedy się zaczyna?

19 lutego 2021

Co to jest Triduum Paschalne? Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym rzymskich katolików i starokatolików. Jego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się ono wieczorną mszą w Wielki Czwartek (tak zwaną mszą Wieczerzy Pańskiej), a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocne

Kiedy się rozpoczyna Triduum Paschalne? Jego początek ma miejsce w Wielki Czwartek wieczorem, kiedy to odprawia się uroczystą mszę Wieczerzy Pańskiej. Sprawowana jest ona na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Jezus Chrystus ofiarował Bogu Ojcu swoje ciało i krew pod postacią chleba i wina, a następnie dał je apostołom i nakazał, aby czynili to na jego pamiątkę.
 
Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia oraz postu, w którym w szczególny sposób czczone jest drzewo życia. Od godzin porannych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Odprawiana jest również droga krzyżowa. Najważniejszym elementem tego dnia jest liturgia Męki Pańskiej.
 
W Wielką Sobotę rozważana jest męka przy grobie Pańskim. Brak tutaj formularza mszy. Zgodnie ze zwyczajem, w Wielką Sobotę odwiedza się symboliczne groby Pańskie w kościołach oraz groby bliskich osób na cmentarzach.
 
Liturgia wigilii paschalnej jest najważniejszą celebracją w całym roku liturgicznym. Wszystkie jej obrzędy odbywają się w nocy.
 
Niedziela Wielkanocna to natomiast czas świętowania zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Krzyż jest wówczas ozdobiony czerwoną stułą. Znajduje się tam także paschał i figura Chrystusa zmartwychwstałego.
 
W poszukiwaniu informacji na temat Triduum Paschalnego bardzo pomocne okazać mogą się modlitewnikibiblia oraz Pismo Święte dostępne w asortymencie naszej katolickiej księgarni internetowej Święty Wojciech.
 
Godne polecenia są w szczególności następujące wydawnictwa:
 
  • Święte Triduum Paschalne — to podręczna księga liturgiczna zawierająca teksty w Mszału Rzymskiego dla polskich diecezji. Stanowi ona uzupełnienie liturgicznych ksiąg ołtarza i może się okazać niezwykle pomocna w przeżywaniu tajemnicy najważniejszych wydarzeń zbawczych w każdej wspólnocie parafialnej i duszpasterskiej.

  • Komentarze do codziennej liturgii słowa. Triduum Paschalne i okres wielkanocny — książka ta zawiera teksty, które mogą pomóc odkryć okres Wielkanocy jako 50 dni nieustającej radości, której źródłem jest Misterium Paschalne Chrystusa. Wydarzenie to, mimo że miało miejsce 2000 lat temu, w dalszym ciągu ma realny wpływ na nasze życie. Uzupełnieniem komentarzy są teksty biblijne z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu. Jest to najnowszy przekład z języków oryginalnych wraz z komentarzem. Wydawnictwo to nie jest przeznaczone wyłącznie dla specjalistów. Z powodzeniem sięgnąć mogą po nie również wszyscy ci, którzy czytając Słowo Boże chcą je odnieść do własnego życia.

  • Przewodnik po Triduum Paschalnym — zawiera on teologiczne oraz liturgiczne objaśnienie najważniejszych dni w roku. W przystępny, zrozumiały sposób wyjaśnia parafianom znacznie poszczególnych dni oraz znaków związanych z Triduum Paschalnym.



Brak komentarzy:

Popularne posty

Szukaj na tym blogu

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Wikipedia

Wyniki wyszukiwania